Fotbalové legendy, které nikdy nevyhráli mistrovství světa – Eusebio, Cruyff

Mistrovství světa

Strategie sázení, které fungují!

Ve druhém díle se podíváme na další dva borce, kteří nikdy nevyhráli mistrovství světa a my jsme je v žebříčku hvězd zařadili na čtvrté a třetí místo.

4. Eusebio

Eusebio

Země: Portugalsko

Odehraná mistrovství světa: 1966

• Anketa: tipněte si přesný výsledek

• Nejlepší umístění: Třetí místo, 1966

Před tím, než svět začal obdivovat Portugalskou hvězdu Cristiana Ronalda, byl jeho nejslavnějším krajanem Eusebio. V té době si nikdo nemyslel, že se v této zemi narodí ještě větší superstar. Eusebio totiž ve své době kraloval a získal o Zlatý míč. Na mistrovství světa hrál pouze jednou a to v roce 1966, kdy se stal nejlepším střelcem turnaje s devíti góly.

Eusebio byl členem portugalského týmu, který se dostal ze silné skupiny. V té byli Brazilci, kteří vyhráli dva předchozí světové šampionáty, a vždy nebezpeční Maďaři. Portugalsko zvítězilo ve všech duelech a eliminovalo Brazilce. Momentum hráče trvalo až do semifinále, kde se mužstvo střetlo z pozdějšími vítězi z Anglie. O třetí místo si to pak Eusebio a spol rozdali s Němci, které zdolali.

Je škoda, že toto bylo jediné mistrovství světa, na kterém Eusebio startoval. Určitě ho mrzí, že se mu při jeho jediné příležitosti nepovedlo turnaj vyhrát.

3. Johan Cruyff

Johan Cruyff

Země: Nizozemsko

Odehraná mistrovství světa: 1974

Nejlepší umístění: Druhé místo, 1974

Další ikonický hráč, který trofej nezískal. Sice byl lepší, než Eusebio, ale pouze o jedno místo. Johan Cruyff a jeho Nizozemsko posunuli fotbal na další úroveň. Na mistrovství světa v roce 1974 ale nakonec ve finále nestačili na Němce. Trojnásobný držitel Zlatého míče byl jedním z nejlepších fotbalistů své generace, který světový turnaj nevyhrál.

Nizozemsko v roce 1974 eliminovalo uřadující šampiony Brazilce a dostalo se do finále. Na celém MS předvádělo tzv. „Totální fotbal“. Cryuff byl v tomto období v nejlepší formě svého života, ale Franz Beckenbauer a jeho Německo byli nad jeho síly. Legenda mezi hráči i trenéry, které má ve svém životopise jednu kolonku prázdnou.